GTPartner

Tor wyścigowy SJS Subaru

Kategoria: Tor wyścigowy

Motoryzacją interesowaliśmy się od zawsze, a techniką prowadzenia samochodu od bardzo dawna. Jednak potrzeba czasu by zdobyć wiedzę i milionów pokonanych kilometrów by nabrać doświadczenia, które upoważniałoby nas do założenia szkoły uczącej ludzi tego, co - jak im się wydaję - sami robią najlepiej. Do założenia Szkoły Doskonalenia Techniki Jazdy.

Początki...

I tak, z wielką obawą i niepewnością w roku 1995 roku powstaje Szkoła Doskonalenia Techniki Jazdy (SDTJ), będąca wspólną inicjatywą Agencji Motoryzacyjnej Auto Art i Automobilklubu Krakowskiego. Od tego czasu prowadzona jest działalność szkoleniowa obejmująca program dla samochodów osobowych, który z czasem zostaje rozszerzony na samochody dostawcze i ciężarowe. W tym okresie z kursów SDTJ korzysta wiele firm i instytucji zagranicznych, dla których szkolenia pracowników z zakresu techniki jazdy były czymś normalnym, praktykowanym w macierzystych krajach. Współpraca z takimi firmami jak BP Poland, Procter & Gamble czy Interimpex jest bodźcem do dalszego rozwoju Szkoły. Nasze kursy stanowiły wówczas nowość na polskim rynku. Wspólnie z Test&Training Gmbh, byliśmy organizatorem szkoleń dla kierowców cystern w Pyrzowicach i Modlinie.


 


Od amatora, aż po mistrza

Szkoła Jazdy Subaru to marka znana i szanowana na Polskim rynku. Potwierdzeniem tego faktu było przyznanie wyróżnienia w kategorii „Bezpieczeństwo” w plebiscycie Fleet Awards 2013. Warto zatem poświęcić nieco miejsca SJS’owi, aby poznać pewnego rodzaju fenomen tej popularnej szkoły doskonalenia techniki jazdy. Jaka jest jej recepta na niewątpliwy sukces rynkowy oraz sposób na promowanie ogólnego bezpieczeństwa na drogach jak i w samych flotach samochodowych.

Szkoła Jazdy Subaru powstała formalnie w 2000 roku dzięki wspólnej inicjatywie Prezesa Subaru Import Polska Witolda Rogalskiego oraz prowadzącego od lat szkolenia z techniki jazdy Wacława Kosteckiego. Swój istotny wkład w opracowanie programu szkoleniowego miał także święcący wówczas tryumfy w Subaru Imprezie WRC Krzysztof Hołowczyc. Początkowo zajęcia miały ograniczać się wyłącznie do kursów dla właścicieli samochodów Subaru. Szybko okazało się jednak, że powstała w ten sposób pierwsza w Polsce, markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy, która zyskała zdecydowanie szerszą popularność. W pewnym stopniu przyczyniła się do tego renoma oraz legendarny klimat marki spod znaku plejad. Ta sama renoma przyciągała również osoby oczekujące czegoś więcej niż tylko klasycznych kursów na poziomie podstawowym, a mianowicie kierowców chcących trenować na różnych etapach wtajemniczenia. Szybko powstały więc kolejne programy zajęć oraz idea realizacji imprez motoryzacyjnych, która ze względu na zupełnie inny charakter została wydzielona do odrębnego działu firmy znanego obecnie pod marką Driving Experience.


m

Na rynku szkoleń, już od pierwszych dni SJS rozpoczął realizację zajęć dla osób indywidualnych, oraz firm i flot samochodowych kontynuując w ten sposób dotychczasową działalność Wacława Kosteckiego. Ogromne zapotrzebowanie na tego typu szkolenia, a także zdecydowane położenie nacisku na jakość sprawiły, że w 2008 roku Szkoła Jazdy Subaru doszła do poziomu około 250 realizowanych rocznie szkoleń i imprez szkoleniowych. Poziom ten utrzymuje po dziś dzień wyznaczając standardy zarówno co do jakości jak i sposobu prowadzenia zajęć.

Przez niemal 13 lat działalności, Szkoła Jazdy Subaru, stała się pewnego rodzaju benchmarkiem dla innych powstających później, zwłaszcza markowych akademii. Przez lata SJS stawiał głównie na jakość zajęć oraz charakterystyczną, wesołą atmosferę podczas ich trwania. Wystarczy porozmawiać chwilę z dotychczasowymi klientami, aby na ich twarzach zrodził się uśmiech, poparty miłymi wspomnieniami. Trzeba być na torze, aby zrozumieć dokładnie o ile łatwiej doskonali się własne umiejętności w takiej właśnie atmosferze. Wszystko to za sprawą pieczołowicie dobranej kadry instruktorów Szkoły Jazdy Subaru. Jest ona niewątpliwie jednym z największych jej atutów. To grupa różnych ludzi, o całkowicie odmiennych osobowościach, których łączy niesamowita pasja do tego co robią! Jak sami podkreślają trenerzy, są normalnymi ludźmi, dla których edukacja i rozwój są przyjemnością, a motoryzacja prawdziwą pasją. To grupa niemal zawsze uśmiechniętych osób o ogromnej wiedzy. Nie przyszła ona jednak sama. Rzadko w naszym kraju spotyka się tak szeroko zakrojony jak w SJS wewnętrzny program stałego rozwoju instruktorów. I nie chodzi tutaj wyłącznie o umiejętności prowadzenia samochodu, czy wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. System szkoleń z cyklu „Train the trainer” opiera się na zasadach klasycznego coaching’u, kursach z psychologiem, czy elementach pedagogiki.

Dzisiaj SJS S.A. jest wysoce wyspecjalizowaną organizacją, często angażującą się także w różnego rodzaju przedsięwzięcia non-profit dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Pozostając w szerszej grupie kapitałowej zapewnia bardzo szeroki wachlarz propozycji dla swoich klientów. Oferuje produkty niemal dla każdego. Od przeciętnego Kowalskiego, amatora motoryzacji dla którego samochód jest tylko narzędziem pracy bądź środkiem lokomocji, poprzez klasyczne szkolenia flotowe nastawione na obniżenie kosztów związanych z jej utrzymaniem, aż po osoby z aspiracjami osiągnięcia tytułów mistrzowskich w sporcie samochodowym. Na długiej liście zawodników związanych z SJS znaleźć można choćby czołowego, polskiego kierowcę rajdowego, wielokrotnego Mistrza Polski Kajetana Kajetanowicza, Mistrza Polski 2014 - Wojtka Chuchałę, jednego z najszybszych polskich kierowców serii wyścigowych Mateusza Lisowskiego i wielu wielu innych. Szkolenia sportowe to jednak produkt niszowy zdecydowanie ustępujący pola głównej działalności SJS – szkoleniom doskonalącym technikę bezpiecznej jazdy dla flot oraz osób indywidualnych.

Istotnym z punktu widzenia wyboru szkoły doskonalącej technikę jazdy pozostaje zawsze temat na jakim samochodzie odbywają się szkolenia. Szkoła Jazdy Subaru pozostaje w tym aspekcie wierna zasadom jakie prezentują uznane europejskie akademie jak ADAC czy ÖAMTC, zawsze sugerując ćwiczenia na samochodach klienta. W rozmowie z Wacławem Kosteckim, Prezesem SJS S.A. przyznaje on, że „(…) każdy samochód jest inny, ma inną masę, opony, inaczej umieszczony środek ciężkości, często różne systemy elektroniczne oraz napęd, a to wszystko tworzy całościowy obraz jazdy samochodem. Trenując na innym niż własny samochód tracimy podczas zajęć istotny element edukacyjny – możliwość poznania w symulowanych sytuacjach awaryjnych, auta jakim jeździmy na co dzień”.  Warto zatem samemu spróbować swych sił trenując w SJS.  Zapraszamy!

Specjalizacja
  • Wszystkie marki aut
  • Motocykle

Lokalizacja

Wł. Żeleńskiego 103, 31-353, Kraków, Małopolskie, Poland

Telefon: +48 12 410 00 81
Tel. kom.: +48 602 747 131
Strona www: www.szkolajazdysubaru.pl
Email: idancewicz@sjs.pl

Komentarze